Zde je žebříček každé písně na albu 50 Cent ‚Get Rich or Die Tryin '

50 Cent zasáhlo hip-hop a mainstream jako meteor, když upustil od svého debutového alba, Zbohatněte nebo zemřete Tryin ' 6. února 2003. The Queens rapper - který skvěle přežil devět střelných zranění a vrátil se s ještě neuváženějším rozhovorem - se stal největším příběhem v hip-hopu, jakmile podepsal společný podnik v hodnotě 1 milionu dolarů se společnostmi Eminem's Shady Records a Dr. Dre's Aftermath Entertainment v 2002 (v té době obrovská suma peněz pro nového umělce). Bylo to vyvrcholení několikaměsíčního zaplavení newyorské mixtapeové scény jeho vlastními drsnými remixy populárních písní po boku jeho posádky G-Unit. A dosáhl bodu horečky, jakmile konečně vydal své tolik očekávané LP.

ab soul udělej, co zkontroluješ

Vydání alba bylo kvůli bootleggingu zrychleno o jeden týden, ale pirátství nic nezměnilo. Zbohatněte nebo zemřete Tryin ' v prvním týdnu pokračoval v prodeji více než 872 000 výtisků, následující týden se téměř shodoval s tímto počtem. Fanoušci i kritici nemohli popřít projekt, který je dodnes připomínán jako jedno z nejepičtějších debutových alb hip-hopu všech dob, vedle klasik jako Snoop Dogg Doggystyle a The Notorious B.I.G. Připraven zemřít .Fif ' konečně měl kolem sebe všechny ty správné zdroje, aby dosáhl svého plného potenciálu - asistence od legend jako Dr. Dre, Eminem a Nate Dogg - ale toto je pořád The 50 Cent Show. Tehdy 27letá hvězda chodila kolem fanoušků z jižní Jamajky, Queensu do South Central, jako by jim na hrudi stálo „S“. Dopad projektu však nebyl zdaleka malý - ve skutečnosti v této publikaci získal nepolapitelné hodnocení XXL, což je nejvyšší pochvala, kterou může album obdržet.Na počest 15. výročí klasického alba XXL ohlíží se zpět Zbohatněte nebo zemřete Tryin ' hodnotit a přehodnocovat skladby od nejlepších po nejhorší (kromě bonusových střihů). Popruh na neprůstřelné vestě, popadni láhev bubu a ohlédněte se za tímto milníkem.

 • patnáct

  'High All Time'

  50 Cent připustil, že tato óda na vyblednutí je úplný trik. Nepiju a neužívám drogy a ani jsem to tehdy neudělal, napsal ve své knize z roku 2005, Od kusů k hmotnosti . Tento spoj jsem dal na první desku, protože jsem viděl umělce, jak s tímto obsahem neustále prodávají 500 000. Přesto Sha Money XL, DJ Rad a Eminem pomohli dát této výplni speciální kvalitu tím, že otočili Bobbyho Blanda (If Loving You Is Wrong) I Don't Want to Be Right, přidali klavírní postup a vzkvétají, zatímco 50 má potíže s lyrickým zaměřením na jednu předmět. Obviňovat to ze zárodku? • 14

  'Like My Style'

  Rockwilderova hravá, syntetická kulisa vyčnívá jako tažená zbraň mezi odvážnějšími skladbami alba. Přesto poddajný tok 50 let a záliba v chytlavých háčcích (zde nahrazuje rýmy od Rotten Apple) dává této stopě určitou vykoupující kvalitu.

 • 13

  ‚Chudák Lil Rich '

  50 Cent si užívá kořist svého nově nalezeného bohatství na této osamělé relikvii z jeho legendárního běhu mixů. Baví se tím, že zosobňuje své fantastické věci - moje hodinky říkaly: „Ahoj, krátký, můžeme být přátelé“ / Můj bič říká: „Přestaň hrát, děvko, pojď dovnitř“ - ale neodolatelný háček a nepředvídatelné syntezátory dohodu uzavírají.

 • 12

  ‚Musím se dostat do nebe '

  Čím blíže Zbohatněte nebo zemřete najde 50 obrazů traumat, kterých byl svědkem a zažil v „kapuci“ - všechno ospravedlnění toho, proč si zaslouží vstup skrz Perlové brány. Mušle projdou tvou hlavou tak blízko, že je slyší pískat / Díky bohu, že ti chyběli / A jdi si vzít pistoli. Je to duchovní přetahování lanem a pohled červa na Rotten Apple, perfektní způsob, jak tento projekt zabalit. • jedenáct

  'Blood Hound'

  Young Buck byl v té době stále integrován do G-Unit RŮST klesl, ale zní to jako celoživotní člen a neohrožený podpis po tomto hostujícím vystoupení. Jeho surová energie a Tennessee twang spárované s neortodoxním tokem z 50. let by mohly vypadat jako putování na jih, ale funguje to, protože to funguje. Během této doby byl Špinavý jih na vzestupu a 50 Cent prostě nemohl chybět.

 • 10

  'PASÁK.'

  Do roku 2003 obraz pasáka hraničil s karikaturou, a to díky barevným oděvům Don 'Magic' Juana a trvalým zámkům Snoop Dogga. 50 Cent převrátil tuto estetiku a přinesl stejnou mentalitu tropickému rytmu ocelového bubnu, s laskavým svolením pana Portera. A lidé to snědli; track hit č. 3 na Billboard Hot 100, což opět dokazuje, že kuplířství není snadné, ale určitě je to zábava.

 • 9

  ‚Netlačte na mě '

  Nejblíže se toto album k posse cut najde 50 Cent, Lloyd Banks a Eminem popisující jejich nesnáze a výsledné napětí, které je připraveno odpálit. Na první poslech se zdá, že Eminemův přísný tlak na tlaky slávy ukradl show, ale Banksova mrzutá, podhodnocená synopse jeho výchovy - Popové ve vězení, bolest matky, soupeři modlící se za jeho pád - zakládají rekord a nejlépe odpovídají dramatu a ponuré instrumentální.

 • 8

  ‚Pokud nemohu '

  Je pochopitelné, proč 50 Cent a Eminem téměř vybrali tento motivátor násilníků jako singl alba před In Da Club. If I Can't, podporovaný bušícími klávesami klavíru Dr. Dre a Mikea Elizonda a obohacený háčkem na zpěv z 50. let, byl dokonalým ušním červem se všemi prvky hitové desky a nádechem lidské přirozenosti: hudbu jsem přehrával nahlas takže děda mi říkal nepříjemnost / A babička, která vždycky hodila dva centy.

 • 7

  '21 otázek'

  Thugs potřebují objetí - na tom není nic citlivého. Tento smeč hostovaný Nate Doggem se kreativně zabýval tématem romantiky, pomocí rétorických otázek určil loajalitu milence a zároveň odhodil okouzlující vtipy typu „Miluji tě jako tlusté dítě miluje dort“. Trať ukázala, že pod 50 centovou neprůstřelnou osobností má ten chlap také srdce.

 • 6

  'Teplo'

  Dr. Dre používá zvuk natahování a střelby z pistole jako základ pro rytmus této písně, což umožňuje padesátce dopřát si svůj vlastní nesmlouvavý rozhovor se zbraní. Dělám to, co musím, je mi jedno, jestli mě chytí / D.A. Dokáže hrát tuto zkurvenou pásku u soudu, rýmuje se na stopu, která svůj název plní ještě více způsoby.

 • 5

  ‚Mnoho mužů (přání smrti) '

  50 Cent začíná brát vážně mytologii, která se stala synonymem jeho příběhu - v roce 2000 byl devětkrát zastřelen a doživotně o tom mluvil. Tady, přes klávesy klavíru a burácení hi-hat, se ponoří do své paranoie a nočních hrůz, než nabídne zprávu o spadu, který následoval po pokusu o jeho život. V Bibli se píše, že to, co se děje, přijde kolem / Hommo mě zastřelil, o tři týdny později byl sestřelen / Nyní je jasné, že jsem tady ze skutečného důvodu / Protože byl zasažen jako já, ale on není kurva nadechnout se.'

 • 4

  ‚What Up Gangsta '

  50 Cent a G-Unit měli svůj podíl na pouličních hymnách dříve Zbohatněte nebo zemřete —Špatné zprávy, o to jde! a hymna G-Unit mi přijdou na mysl - ale žádný nebyl tak výbušný jako tato úvodní skladba z jeho nováčkovského LP. Zpěv volání a odezvy rozvíjí věci od začátku písně, zatímco 50 hraje osobnost bez chinků: Kritici rapu říkají, že můžu rýmovat / Ďáblové říkají, že můj drogy je devět / Každá kočka, na kterou jsem kurva, je deseticent. Jakmile jste slyšeli What Up Gangsta, věděli jste, že toto album bude výjimečné.

 • 3

  ‚Zpět dolů '

  Pokud byly displeje mixů 50 Centu pomlouvačnou kampaní proti hořkému protivníkovi Ja Rule, je tento záznam úplným atentátem na postavu. 50 škádlí, posmívá se, uráží a přímo vyhrožuje Ja a přetáhne svou kartu přes zlověstný rytmus Dr. Dre. Znám niggy z tvé kapuce, nemáš žádnou historii, on mrtvý, maloval svého rivala z Queensu jako zastrašovaného podvodníka, který zní jako určitá chlupatá modrá Sezame, otevři se charakter. Od nastavení až po provedení je Back Down jedním z nejkrásnějších a nejznámějších hip-hopových záznamů.

 • dva

  'Trpělivě čekat'

  Eminem a 50 Cent předtím sdíleli skladbu na soundtracku 8 míle (Love Me, with Obie Trice), ale Trpělivě čekající se cítilo jako markýzová spolupráce, kterou všichni očekávali. Přes strhující instrumentál 50 rozjíždí věci tím, že se o své minulosti nechává poeticky vyjadřovat slovy, jako bych byl nevinný v mé hlavě, jako dítě narozené mrtvé a Bůh je švadlena, která mi přizpůsobila bolest. Mezitím Em předá pochodeň svému chráněnci, další nefiltrovaný kovář, který převzal rap. Nyní se chystáte být svědky síly kurva 50, Slim Shady rapuje poté, co vytvořil svůj vlastní verš se zamotaným vnitřním rýmem. Píseň je symbolem začátku nové vlády v rapu smolaře, který trpělivě čekal dostatečně dlouho.

 • 1

  'In Da Club'

  Troll se sem nehne. První úspěšný hit 50 Centu zůstává jeho nejikoničtější písní, která vydržela více než deset let jako hymna narozenin hip-hopu. Dr. Dre a Mike Elizondo připravují mechanický, dobře naolejovaný rytmus pro znělku ulice, která slaví 50 nově nalezený úspěch nalitím šampaňského a párty, a přitom vám připomene, že pokud všechno půjde doleva, může dát láhvi zcela nový význam.

Podívejte se na 60 hip-hopových alb, která v roce 2018 dosáhnou 20 let